
Visual-motor integration recources and activities


Strani za naročnike programa brainscribed
LABIRINTI: Večji labirinti - iskanje izhoda: 9x9 in 12x12 polj
KAKO DOSTOPAM DO ZVEZKA IN VSEH NJEGOVIH DELOVNIH LISTOV?
S klikom na gumb NALOŽI ZVEZEK V PDF FORMATU na tej strani.
(Če še niste prijavljeni, se vam bo najprej odprlo ono za prijavo: prijavite se z vašim e-poštnim naslovom in geslom, ki ste si ga izbrali ob registraciji v program Brainscribed.)
Po kliku na gumb NALOŽI ZVEZEK V PDF FORMATU se vam bo samodejno odprlo novo okno z domačo stranjo brainscribed.com, izbrani zvezek v pdf formatu pa se bo prenesel med vaše prenešene dokumente. Po prenosu okno z domačo stranjo zaprite in nadaljujte na tej strani.
Želimo vam veliko dobrih izkušenj z našimi gradivi, ekipa programa Brainscribed!
Zakaj so naloge reševanja labirintov tako primerne za otroke
Dejavnosti reševanja labirintov razvijajo otrokove izvršilne funkcije.
Pri reševanju labirintov otroci preizkušajo različne strategije in med različnimi možnostmi izbirajo tiste, ki se zdijo najbolj obetavne za posamezno nalogo. Z odločanjem med različnimi strategijami, na primer s katere strani začeti iskati pot skozi labirint, razvijajo svoje sposobnosti presoje in odločanja.
Reševanje labirintov poleg tega, da otrokom pomaga pri razvijanju izvršilnih funkcij, krepi koordinacijo rok in oči ter fino motoriko. Pri reševanju labirinta mora otrok z očmi neprestano opazovati list in pri vsakem križišču preverjati možne rešitve, pri tem pa skozi labirint vleči črto in paziti, da se s pisalom ne dotakne meje ali jo prestopi. Vse to vodi k boljšemu nadzoru otrokovega prijema in obvladovanju risala. Poleg tega se z nenehnim preverjanjem oddaljenosti narisane črte od robov krepi fini motorični nadzor gibov roke.
Pri reševanju labirintov si morajo otroci vzeti čas in ne hiteti. Zato naloge reševanja labirintov prispevajo tudi h krepitvi otrokove potrpežljivosti in zvišanju frustracijske tolerance. Ko otroci napredujejo od lažjih proti bolj zahtevnim labirintom in postajajo vse bolj spretni pri reševanju ter izogibanju mejnim črtam, raste tudi njihova samozavest.
Delovni listi in dejavnosti v tem zvezku
Labirinti v tem delovnem zvezku se postopoma stopnjujejo po težavnosti. Priporočljivo je, da otroci začnejo z lažjimi labirinti in ko so dovolj uspešni in samozavestni, preidejo na zahtevnejše.
Namesto enostopenjskega postopka lahko otroka spodbudimo, da reši labirint v treh korakih. Najprej s premikanjem prsta po pravilni poti, nato s svinčnikom in nazadnje z barvnim označevalcem. Reševanje istega labirinta trikrat zaporedoma omogoči, da se veščine in strategije, potrebne za reševanje kompleksnih izzivov, še bolje utrdijo.
En način, kako dejavnostim dodati zahtevnost, je, da otrokom naročimo, naj vsak labirint rešijo in narišejo vsako pot v eni potezi, ne da bi se pri tem ustavili ali vračali nazaj. Na ta način jih spodbudimo, da preidejo od strategije poskusov in napak k vnaprejšnjemu načrtovanju rešitev v mislih.
