
Visual-motor integration recources and activities


Strani za naročnike programa brainscribed
VZORCI - BARVE V MREŽI: Mreža 4x4 - dopolnjevanje
KAKO DOSTOPAM DO ZVEZKA IN VSEH NJEGOVIH DELOVNIH LISTOV?
S klikom na gumb NALOŽI ZVEZEK V PDF FORMATU na tej strani.
(Če še niste prijavljeni, se vam bo najprej odprlo ono za prijavo: prijavite se z vašim e-poštnim naslovom in geslom, ki ste si ga izbrali ob registraciji v program Brainscribed.)
Po kliku na gumb NALOŽI ZVEZEK V PDF FORMATU se vam bo samodejno odprlo novo okno z domačo stranjo brainscribed.com, izbrani zvezek v pdf formatu pa se bo prenesel med vaše prenešene dokumente. Po prenosu okno z domačo stranjo zaprite in nadaljujte na tej strani.
Želimo vam veliko dobrih izkušenj z našimi gradivi, ekipa programa Brainscribed!
Zakaj so dejavnosti kopiranja vzorcev pomembne
Kopiranje vzorcev spodbuja otrokov kognitivni razvoj.
Naloge, ki otroke izzovejo k kopiranju predloženih vzorcev spodbujajo njihove opazovalne sposobnosti in drobno motoriko rok ter prstov. Ko otroci primerjejo svoj nastajajoči vzorec s predlogo, se utrjuje njihova pozornost ter zmožnosti koncentracije, primerjanja in prepoznavanja podobnosti ter razlik.
Naloge v tej zbirki otroke spodbujajo k natančnemu opazovanju predlog, kar lahko prispeva k izboljšanju njihove sposobnosti osredotočanja na podrobnosti. Naloge, ki vključujejo več različnih vidikov, na katere so biti pozorni pri izbiranju ustreznih elementov za nastajajoče vzorce (barva, oblika, orientacija posameznih elementov), od otrok zahtevajo več koncentracije in zbranosti. Zato z njimi otroci izboljšajo sposobnosti vidnega razločevanja, ki so ključne za prihodnje pomembne razvojne izzive, kot so učenje branja, pisanja in računanja. Kopiranje vzorcev spodbuja razvoj miselne prožnosti, prilagodljivosti in kritičnega mišljenja ter sposobnosti reševanja problemov, saj morajo otroci za uspešno rešitev naloge analizirati in oceniti vsak element predloženega vzorca. Ker te naloge od otroka zahtevajo priklic podrobnosti predloge in primerjanje teh z njihovim nastajajočim vzorcem, pomagajo tudi krepiti vidni in kratkoročni spomin.
Še en pomemben vidik nalog pri katerih otroci kopirajo vzorce je spodbujanje potrpežljivosti in vztrajnosti, ki sta nujno potrebni življenjski veščini tako za reševanje tovrstnih nalog kot tudi doseganja ciljev pri različnih drugih izzivih, s katerimi se bodo otroci soočali pozneje.
Dejavnosti v tem zvezku
Zbirko sestavljajo pari vzorcev. V vsakem paru je en vzorec nepopoln. Cilj vsake naloge je sestaviti dva enaka vzorca.
Otroci primerjajo oba vzorca in ugotavljajo, kakšne paličice sodijo na mesta manjkajočih paličic.
Vsak vzorec sestavlja šestnajst krogov, ki so obarvani s štirimi barvami: modro, rdečo, rumeno in zeleno.
Število manjkajočih likov v obeh vzorcih narašča od začetka proti koncu zvezka - s tem se stopnjuje zahtevnost izzivov.
Naloge iz tega zvezka lahko izvajate na več načinov:
različica 1 - otroci imajo pred sabo list papirja z dvema vzorcema, od katerih je en nepopoln; na prazna mesta položijo ustrezne kroge, da ustvarijo dva enaka vzorca,
različica 2 - otroci ali vi razvrstite barvne kroge skladno s predloženima vzorcema; potem otroci primerjajo oba vzorca in vstavijo manjkajoče kroge v nepopolnega, da nastaneta dva enaka vzorca.
Na uvodnih straneh zvezka so natisnjeni barvni krogi, s katerimi si lahko pomagate pri izvajanju aktivnosti. Glede na raven drobno-motoričnih spretnosti posameznih otrok (mlaši otroci lažje rokujejo z večjimi liki, manjši krogi pa so bolj primerni za otroke, ki jim gre drobna motorika prstov že bolje od rok) in prostor, ki ga imate na razpolago, lahko izberete male (premer 20 mm), srednje (premer 40 mm), večje (premer 70 mm) ali velike like (premer 120 mm).
Natisnite in plastificirajte poljubno število kopij listov z barvnimi liki, potem pa izrežite in shranite like, ki jih bodo otroci uporabljali pri reševanju nalog iz tega zvezka.
